czwartek, 25 października 2012

SPOTKANIE 8

1. E- zakupy - sposób nabywania towarów i usług za pośrednictwem internetu.W ostatnim czasie cieszą ogromną i stale rosnącą popularnością.Ludzie uważają, że zakupy online osiągnęły swój szczyt, ale prawdą jest, że jesteśmy dopiero na początku ery zakupów.



2. E- aukcje - Aukcja elektroniczna to narzędzie służące do wspierania procesów zakupowych oraz sprzedażowych w przedsiębiorstwie.

e-aukcja pozwala również na uzyskanie korzystnych warunków transakcyjnych.

Aukcja elektroniczna uzupełnia i przyspiesza tradycyjne negocjacje handlowe. Wykorzystuje ona bowiem zjawisko "zdrowej" konkurencji, a także przejrzystego procesu wyboru dostawców.

Ustawa Prawo zamówień publicznych wprowadza licytację elektroniczną, jako samodzielny tryb udzielania zamówień na wybrane dostawy i usługi, natomiast aukcja elektroniczna jest wykorzystywana, jako etap końcowy niektórych klasycznych trybów zamówień. W obu przypadkach stosowany jest mechanizm elektronicznego porównywania ofert - różnice występują głównie w procedurach dopuszczających.

Aukcja elektroniczna, będąca ostatnim etapem trybu nieograniczonego, ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem, pozwala licytować więcej niż 1 kryterium oceny oferty, na przykład cenę, okres gwarancji, czas dostawy, szybkość serwisu, czas realizacji robót, dostaw lub usług.



3. E- książki -  treść zapisana w formie elektronicznej, przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy, mp4[potrzebne źródło] czy palmtop).
Publikacja elektroniczna jest niekiedy ujmowana szerzej, gdyż obejmuje materiały elektroniczne niebędące książkami, jak choćby systemy pomocy. Trudno przeprowadzić precyzyjną klasyfikację i w gruncie rzeczy można przyjmować rozmaite zakresy definicji publikacji i książek elektronicznych. Można jednak przyjąć, że ta ostatnia jest przeniesieniem klasycznej książki czy czasopisma do świata urządzeń komputerowych, co wyraża się choćby w nazwie.
Wskutek zacierania się granic między zakresami mediów, tradycyjna książka jest wydawana na papierze, ale niekiedy towarzyszą jej materiały audiowizualne, zawarte na płytach czy kasetach, zaś książka elektroniczna z natury łączy tekst z multimediami, co zawdzięczać można jednolitości elektronicznego medium.



SPOTKANIE 7

1. E- nauka -  nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Doskonale uzupełnia również tradycyjny proces nauczania. E–learning to tylko jeden z elementów edukacji, dlatego edukacja w czasie rzeczywistym dotyczy znacznie obszerniejszego zasięgu usług niż e–learning.
Termin e-learning, tak jak i techniki uczenia się oraz technologie kształcenia, odnosi się do stosowania w nauczaniu technologii elektronicznej w o wiele szerszym zakresie niż w ramach tradycyjnych szkoleń komputerowych, czy też nauczania wspomaganego komputerowo z połowy lat osiemdziesiątych. Jest również o wiele szerszy od pojęć nauczania i edukacji online, które oznaczają nauczanie tylko przez sieć internetową. W przypadku zastosowania technologii mobilnych, częściej używane jest pojęcie M-learningu.
E-learning służy nauczaniu na odległość oraz nauczaniu elastycznemu, jednak może być również łączony z tradycyjnym nauczaniem w formie kursów mieszanych. Ponadto e-learning umożliwia nam samodzielne wybranie preferowanego formatu dostarczania wiedzy i tempa jej przekazywania.


2. E- praca (telepraca, ang. Telework) - polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia, np. siedziby firmy. W takiej formie wykorzystuje się wszelkie możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – Internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje.
E – praca umożliwia pracę osobom, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą wychodzić z domu, np. osoby niepełnosprawne.
Zalety telepracy:
-pracownik nie musi dojeżdżać do pracy, nie spóźnia się
-firma oszczędza na stanowisku pracy (na powierzchni i zużyciu sprzętu, materiałów eksploatacyjnych)
-zatrudnienie znajdują osoby niepełnosprawne, z terenów wysokiego bezrobocia, kobiety opiekujące się dziećmi
-swoboda w organizacji czasu i miejsca pracy – można ją wykonywać w domu, telecentrum, telechatce ( to miejsca, w których gromadzą się ludzie z lokalnej społeczności, mieszkający blisko siebie, ale daleko od miejsca pracy – są one wyposażane przez firmę w potrzebny sprzęt)
-telepracownik oszczędza czas, nawet do dwóch godzin dziennie, skraca lub eliminuje koszty dojazdu do pracy
-daje poczucie większej satysfakcji z pracy, ogranicza stres, pozwala na elastyczność w wykonywaniu zadań
-zwiększa produktywność pracowników 



3. E- banki - W Polsce usługi bankowe online są świadczone zarówno przez banki posiadające rozwiniętą sieć oddziałów, jak i przez e-banki lub tzw. banki wirtualne, oferujące wyłącznie zdalny dostęp do konta, ale bez możliwości załatwienia spraw w tradycyjnym oddziale banku. E-banki istnieją w świecie wirtualnym, ale nasze pieniądze w nich ulokowane są jak najbardziej realne. Na e-bankach spoczywają takie same obowiązki jak na bankach tradycyjnych, w taki sam sposób muszą one przestrzegać przepisów ustawy Prawo bankowe.
Banki wirtualne to nowy model bankowości, dla ludzi ceniących swój czas i pieniądze, którzy chcą samodzielnie kontrolować stan swoich finansów. Banki wirtualne to także nowy model działalności biznesowej. Banki tradycyjne inwestują coraz częściej swoje środki w dopracowanie systemów bankowości online, rezygnując przy tym niekiedy z rozwoju sieci oddziałów w tradycyjnym wydaniu. E-banki są po prostu dużo tańsze w utrzymaniu, przez co zaoszczędzone środki mogą kierować na stałe doskonalenie oferty dla klientów, poprawę bezpieczeństwa informatycznego w celu lepszej ochrony depozytów bankowych klientów, a także przyciągać nowych klientów lepszymi warunkami lokat i kredytów. Dzięki temu klient otrzymuje nie tylko najlepsze ceny w danej kategorii produktów, ale jednocześnie ma zapewnioną najwyższą jakość i szybkość obsługi oraz pełne bezpieczeństwo zgromadzonych w banku oszczędności.
E-banki są również pionierami w rozszerzaniu tradycyjnej oferty banków o nowe usługi finansowe świadczone online. Coraz częściej oferują nie tylko produkty bankowe, ale również szeroką gamę produktów inwestycyjnych, umożliwiając na przykład klientom zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych oraz ubezpieczeń. Stają się uniwersalnymi i wielofunkcyjnymi instytucjami finansowymi, z których dzięki Internetowi korzystać można z każdego miejsca na świecie i w każdym czasie.


poniedziałek, 15 października 2012

SPOTKANIE 6

1. a) sms

b) mms



2. IRC



3. Czat


4. Gadu - gadu


5. Skype


 6. Grupy dyskusyjne


7. Fora


8. Facebook


czwartek, 11 października 2012

Spotkanie 5

Moja grupa :*



KASIA:)


MARCELA:)


ANIA:)


PAULINA:)


MARIOLA:)


AGNIESZKA:)


MARTA:)


EDYTA:)



czwartek, 4 października 2012

Spotkanie 4

1. Algorytm - w matematyce oraz informatyce skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań. Algorytm ma przeprowadzić system z pewnego stanu początkowego do pożądanego stanu końcowego. Badaniem algorytmów zajmuje się algorytmika. Algorytm może zostać zaimplementowany w postaci programu komputerowego.

2. Problem kasjera:
a. opis problemu:
Wydawanie reszty za pomocą najmniejszej liczby monet lub banknotów to nieskończony problem. Zarówno klienci, jaki i sprzedawcy (świadomie bądź nie) dążą zazwyczaj właśnie do minimalizacji tzw. drobniaków. Operowanie mniejszej liczb nominałów to także mniejsze prawdopodobieństwo pomyłki.

b.metod rozwiązania:

-list kroków
                                 
Opis słowny algorytmu wydawania reszty.

Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4


-schemat blokowy 

-excel 

-turbo pascal(listing) 


program wydawanie_reszty; uses crt; var reszta : longint;
begin
clrscr;
  writeln('podaj kwote: '); readln(reszta);  writeln;
  writeln(reszta div 200, ' banknotow 200zl');
  reszta:=reszta mod 200;
  writeln(reszta div 100, ' banknotow 100zl');
  reszta:=reszta mod 100;
  writeln(reszta div 50, ' banknotow 50zl');
  reszta:=reszta mod 50;
  writeln(reszta div 20, ' banknotow 20zl');
  reszta:=reszta mod 20;
  writeln(reszta div 10, ' banknotow 10zl');
  reszta:=reszta mod 10;
  writeln(reszta div 5, ' monet 5zl');
  reszta:=reszta mod 5;
  writeln(reszta div 2, ' monet 2 zl');
  reszta:=reszta mod 2;
  writeln(reszta, ' monet 1 zl');
  repeat until keypressed;
end.





program wydawanie_reszty; uses crt; var reszta : longint;
begin
clrscr;
  writeln('podaj kwote: '); readln(reszta);  writeln;
  writeln(reszta div 200, ' banknotow 200zl');
  reszta:=reszta mod 200;
  writeln(reszta div 100, ' banknotow 100zl');
  reszta:=reszta mod 100;
  writeln(reszta div 50, ' banknotow 50zl');
  reszta:=reszta mod 50;
  writeln(reszta div 20, ' banknotow 20zl');
  reszta:=reszta mod 20;
  writeln(reszta div 10, ' banknotow 10zl');
  reszta:=reszta mod 10;
  writeln(reszta div 5, ' monet 5zl');
  reszta:=reszta mod 5;
  writeln(reszta div 2, ' monet 2 zl');
  reszta:=reszta mod 2;
  writeln(reszta, ' monet 1 zl');
  repeat until keypressed;
end.


-c++

//Wydawanie reszty, C++

#include <iostream>
#include <stdlib.h>

using namespace std;

int main(int argc, char *argv[])
{
  //tablica dostepnych nominalow
  int N[8]={200, 100, 50, 20, 10, 5, 2, 1};
  int R,P, i;

  cout << "Podaj reszte do wyplacenia: ";
  cin >> R;

  i=0;
  while (R>0)       //dopoki nie wydano calej reszty
  {
    if (R >= N[i])  //sprawdz czy mozna wydac danym nominalem
    {
      P=R / N[i];   //ile razy wydac dany nominal
      R=R-(N[i]*P); //zmniejsz reszte o wydany nominal
      cout << N[i] << " x " << P << endl; //wypisz wynik
    }
    i++;            //rozpatrz kolejny nominal
  }

  system("PAUSE");
  return 0;
}


-viscal basic for application